The Families of Mushrooms and Toadstools Represented in the British Isles

DELTA home

L. Watson and M. J. Dallwitz

Updated names for the illustrations in Rev. M.J. Berkeley’s ‘Outlines of British Fungology’ (1860)

The binomials and family assignments have been updated via the 2006 WWW version of the British Mycological Society’s Check List (http://www.fieldmycology.net). The Plates and figures refer to Berkeley’s book, with bold face indicating current binomials.

Ascomycota

Anamorphic fungus

Anthina flammea Fr.: Plate 21, 3

Bulgariaceae

Bulgaria inquinans (Pers.) Fr.: Plate 22, 7

Clavicipitaceae

Cordyceps militaris (L.) Link: Plate 23, 4

Cordyceps entomorrhiza (Dicks.) Fr.: Plate 23, 5

Claviceps purpurea (Fr.) Tul. (Ergot): Plate 23, 7

Cudoniaceae

Spathularia flavida Pers.: Plate 21, 7

Elaphomycetaceae

Elaphomyces variegatus = Elaphomyces muricatus Fr.: Plate 23, 3

Geoglossaceae

Geoglossum hirsutum = Trichoglossum hirsutum var. hirsutum (Pers.) Boud.: Plate 22, 2

Helotiaceae

Bulgaria sarcoides = Ascocoryne sarcoides (Jacq.) Groves & Wilson: Plate 18, 6

Helotium versiforme = Chlorencoelia versiformis (Pers.) Dixon: Plate 2, 6

Tremella sarcoides = Ascocoryne sarcoides (Jacq.) Groves: Plate 2, 7

Helvellaceae

Helvella crispa (Scop.) Fr. (False Morel): Plate 21, 4

Hypocreaceae

Cordiceps alutacea = Podostroma alutaceum (Pers.) G.F. Atk.: Plate 23, 6

Lasiosphaeriaceae

Sphaeria bombarda = Bombardia bombarda (Batsch) J. Schrot.: Plate 24, 5

Leotiaceae

Leotia lubrica (Scop.) Pers. Plate 22, 1

Microglossum (Helotiales, incertis sedis)

Geoglossum olivaceum = Microglossum olivaceum (Pers.) Gillet: Plate 22, 3

Morchellaceae

Morchella esculenta (L.) Pers. (Morel): Plate 21, 5

Verpa digitaliformis Pers.: Plate 21, 6

Peziza reticulata = Disciotis venosa var. reticulata (Grev.) Boud.: Plate 22, 6

Nectriaceae

Nectria peziza (Tode) Fr.: Plate 24, 6

Pezizaceae

Peziza badia Pers.: Plate 22, 4

Peziza micropus Pers.: Plate 22, 5

Pyronemataceae

Ascobolus vinosus = Fimaria hepatica (Batsch) Brumm.: Plate 23, 1

Tuberaceae

Tuber aestivum Vittad. (Peasant's Truffle): Plate 23, 2

Xylariaceae

Xylaria hypoxylon (L.) Grev.: Plate 24, 1

Xylaria bulbosa (Pers.) Berk.: Plate 24, 2

Hypoxylon ustulatum = Kretzschmaria deusta (Hoffm.) Martin: Plate 24, 3

Hypoxylon multiforme (Fr.) Fr.: Plate 24, 4

Basidiomycota

Agaricaceae

Agaricus campestris L. (Field Mushroom): Plate 10, 2 & 3

Agaricus cretaceus = Leucocoprinus cretaceus: Plate 10, 5

Agaricus racodes = Lepiota rhacodes (Vittad.) Quél.: Plate 3, 6

Agaricus cristatus = Lepiota cristata (Bolton) P. Kumm.: Plate 3, 7

Auriculariaceae

Auricularia lobata = Auricularia mesenterica (Dicks.) Pers.: Plate 18, 1

Hirneola auricula-judae = Auricularia auricula-judae (Hook.) Dunk. (Jew's Ear): Plate 18, 7

Auriscalpiaceae

Lentinus cochleatus = Lentinellus cochleatus (Pers.) P. Karst.: Plate 19, 4

Bolbitiaceae

Agaricus crustuliniformis = Hebeloma crustuliforme (Bull.) Quél.: Plate 9, 1

Agaricus longicaudus = Hebeloma longicaudum (Pers.) P. Kumm.: Plate 9, 2

Agaricus semiorbicularis = Agrocybe pediades (Fr.) Fayod.: Plate 9, 4

Agaricus praecox = Agrocybe praecox (Pers.) Fayod.: Plate 8, 1

Agaricus foenisecii = Panaeolina foenisecii (Pers.) Maire: Plate 11, 5

Agaricus fimiputris = Panaeolus fimiputris (Bull.) Quél.: Plate 11, 6

Agaricus separatus = Panaeolus semiovatus var. semiovatus (Sowerby) Lund. & Nannf.: Plate 11, 7

Bolbitius tener = Conocybe albipes (G.H. Otth) Hauskn.: Plate 12, 2

Boletaceae

Pseudoboletus parasiticus (Bull.) Sutara, on Scleroderma: Plate 15, 4

Boletus luridus var. luridus Schaeff.: Plate 15, 5

Boletus edulis (Bull.).: Plate 15, 6

Cantharellaceae

Craterellus cornucopioides (L.) Pers.: Plate 19, 6

Clavariaceae

Clavaria amethystina (Bull.) Donk.: Plate 18, 2

Clavaria umbrina = Clavulinopsis umbrinella (Sacc.) Corner: Plate 18, 4

Clavulinaceae

Clavaria rugosa = Clavulina rugosa (Bull.) J. Schrot.: Plate 18, 3

Coniophoraceae

Merulius lacrymans = Serpula lacrymans Fr. (Dry Rot Fungus): Plate 2, 1

Coprinaceae

Agaricus velutinus = Lacrymaria lacrymabunda (Bull.) Pat.: Plate 11, 2

Coprinus atramentarius (Bull.) Fr. (Emetic Ink Cap): Plate 12, 1

Coprinus hendersonii = Coprinus ephemeroides (DC.) Fr.: Plate 24, 8

Cortinariaceae

Crepidotus variabilis (Pers.) P. Kumm. Plate 10, 1

Agaricus melinoides = Galerina mniophila (Lasch) Kühner: Plate 9, 3

Agaricus mollis = Crepidotus mollis (Schaeff.) Staude: Plate 9, 6

Agaricus rubi = Simocybe haustellaris (Fr.) Watling: Plate 9, 7

Agaricus fastigiatus Fr., cf. Inocybe rimosa (Bull.) P. Kumm.: Plate 8, 4

Agaricus rimosus = Inocybe rimosa (Bull.) P. Kumm.: Plate 8, 5

Agaricus trechisporus = Inocybe trechispora (Berk.) P. Karst.: Plate 8, 6

Cortinarius calochrous var. calochrous (Pers.) Gray: Plate 12, 3

Cortinarius anomalus (Fr.) Fr.: Plate 12, 4

Cortinarius bolaris (Pers.) Fr.: Plate 19, 1

Dacrymycetaceae

Dacrymyces stillatus Nees.: Plate 18, 8

Entolomataceae

Agaricus clypeatus = Entoloma clypeatum (L.) P. Kumm.: Plate 7, 6;

Agaricus prunulus = Clitopilus prunulus (Scop.) P. Kumm.: Plate 7, 7

Exidiaceae

Thelephora sebacea = Sebacina incrustans (Pers.) Tul. & C. Tul.: Plate 17, 6

Fistulinaceae

Fistulina hepatica (Lightf.) With. (Beefsteak Fungus): Plate 17, 1

Fomitopsidaceae

Daedalea quercina (L.) Pers.: Plate 19, 5

Lenzites betulina = Piptoporus betulinus (Bull.) P. Karst. (Birch Polypore): Plate 15, 3

Ganodermatiaceae

Polyporus lucidus = Ganoderma lucidum (Curtis) P. Karst.: Plate 16, 2

Geastraceae

Sphaerobolus stellatus = Sphaerobolus stellatus Tode.: Plate 21, 2

Geaster fimbriatus = Geastrum fimbriatum Fr.: Plate 20, 4

Gomphidiaceae

Gomphidius gracilis Berk.: Plate 12, 7

Hapalopilaceae

Polyporus spumeus = Spongipellis spumeus (Sowerby) Pat.: Plate 16, 4

Helotiaceae

Bulgaria sarcoides = Ascocoryne sarcoides (Jacq.) Groves & Wilson: Plate 18, 6

Hydnaceae

Hydnum repandum L.: Plate 17, 2

Hydnangiaceae

Agaricus laccatus = Laccaria laccata (Scop.) Cooke: Plate 5, 3

Hygrophoropsidaceae

Hygrophoropis aurantiaca (Wulfen) Maire: Plate 14, 1

Hymenogasteraceae

Hymenogaster citrinus Vittad.: Plate 20,2

Lycoperdaceae

Bovista nigrescens Pers.: Plate 20, 5

Bovista plumbea Pers.: Plate 20, 6

Lycoperdon caelatum = Handkea utriformis (Bull.) Pers.: Plate 20, 7

Reticularia umbrina = Lycoperdon umbrinum Pers, or Lycoperdon molle Pers.?: Plate 20, 8

Marasmiaceae

Marasmius wynnei Berk. & Broome: Plate 19, 3

Marasmius oreades (Bolton) Fr.: Plate 14, 5

Marasmius insititius Fr.: Plate 14, 6

Marasmius rotula Scop.: Plate 14, 7

Marasmius graminum (Lib.) Berk. & Broome: Plate 14, 8

Armillaria mellea (Vahl) P. Kumm. (Honey Fungus): Plate 4, 1

Agaricus radicatus = Xerula radicata (Relhan) Dörfelt: Plate 5, 4

Meripilaceae

Polyporus ulmarius = Rigidoporus ulmarius (Sowerby) Imazeki: Plate 16, 5

Meruliaceae

Hydnum udum = Mycoacia uda (Fr.) Donk.: Plate 17, 3

Nidulariaceae

Cyathus vernicosus = Cyathus olla (Batsch) Pers.: Plate 21, 1

Crucibulum vulgare = Crucibulum laeve (Huds.) Kambly: Plate 2, 2

Cyathus striatus (Huds.) Hoffm.: Plate 2, 3

Paxillaceae

Paxillus involutus (Batsch) Pers.: Plate 12, 5

Paxillus panuoides = Tapinella panuoides (Fr.) E. -J. Gilbert: Plate 12, 6

Phallaceae

Phallus impudicus L. (Stinkhorn): Plate 20, 3

Pluteaceae

Agaricus phalloides = Amanita phalloides (Vaill. ex Fr.) Link (Death Cap): Plate 3, 1

Agaricus strobiliformis = Amanita strobiliformis (Paulet ex Vittad.) Bertillon: Plate 3, 2

Agaricus excelsus = Amanita excelsa (Fr.) P. Kumm.: Plate 3, 3

Agaricus vaginatus = Amanita vaginata (Bull.) Fr.: Plate 3, 4

Agaricus ceciliae = Amanita ceciliae (Berke. & Broome) Bas.: Plate 3, 5

Agaricus bombycinus = Volvariella bombycina (Schaeff.) Singer: Plate 7, 1

Agaricus loveianus = Volvariella surrecta (Knapp) Singer: Plate 7, 2

Agaricus speciosus = Volvariella gloiocephala (DC.) Boekhout & Enderle: Plate 7, 3

Agaricus leoninus = Pluteus leoninus (Schaeff.) P. Kumm.: Plate 7, 4

Agaricus chrysophaeus = Pluteus chrysophaeus (Schaeff.) Quél.: Plate 7, 5

Polyporaceae

Polyporus lentus = Polyporus tuberaster (Jacq.) Fr.: Plate 16, 1

Polyporus sulfureus = Laetiporus sulphureus (Bull.) Bondartsev & Singer: Plate 16, 3

Polyporus vulgaris = Skeletocutis vulgaris (Fr.) Niemela & Y.C. Dai: Plate 16, 6

Lentinus dunalii = Lentinus tigrinus (Bull.) Fr.: Plate 15, 2

Psathyrellaceae

Agaricus appendiculatus = Psathyrella candolleana (Fr.) Bertrand: Plate 11, 3 & 4

Pucciniaceae

Podisoma juniperae-sabinae = Gymnosporangium sabinae (Dicks.) Winter: Plate 2, 4

Gymnosporangium juniperi = Gymnosporangium juniperae Link.: Plate 2, 5

Ramariaceae

Clavaria stricta = Ramaria stricta (Pers.) Quél.): Plate 18, 5

Russulaceae

Lactarius insulsus (Fr.) Fr.: Plate 13, 2

Lactarius piperatus (Scop.) Fr.: Plate 13, 3

Lactarius serifluus (DC.) Fr.: Plate 13, 4

Russula heterophylla (Fr.) Fr.: Plate 13, 5

Russula virescens (Schaeff.) Fr.: Plate 13, 6

Russula nitida (Pers.) Fr.: Plate 13, 7

Russula alutacea (Fr.) Fr.: Plate 13, 8

Sclerodermataceae

Scleroderma vulgare Fr. (with Pseudoboletus parasiticus): Plate 15, 4

Steriaceae

Stereum hirsutum (Willd.) Gray.: Plate 17, 7

Stephanosporaceae

Hydnangium carotaecolor = Stephanospora caroticola (Berk.) Pat.: Plate 20, 1

Strophariaceae

Stropharia squamosa (Pers.) Quél.: Plate 10, 6

Agaricus adiposus = Pholiota jahnii (Tjall.) Beuk. & Bas: Plate 8, 2

Agaricus mutabilis = Kuehneromyces mutabilis (Schaeff.) Singer and A.H. Sm.: Plate 8, 3

Agaricus fascicularis = Hypholoma fasciculare (Huds.) P. Kumm.: Plate 11, 1

Thelephoraceae

Thelephora anthocephala (Bull.) Fr.: Plate 17, 4

Thelephora mollissima Pers.: Plate 17, 5

Tremellaceae

Tricholomataceae

Nyctalis parasitica = Asterophora parasitica (Bull.) Singer: Plate 19, 2

Hygrophorus eburneus (Bull.) Fr.: Plate 15, 1

Agaricus equestris = Tricholoma equestre (L.) P. Kumm.: Plate 4, 2

Agaricus imbricatus = Tricholoma imbricatum (Fr.) P. Kumm. Plate 4, 3

Agaricus sulfureus = Tricholoma sulphurum Bull.: Plate 4, 4

Agaricus gambosus = Calocybe gambosa (L.) Donk.: Plate 4, 5

Agaricus albus = Tricholoma album (Schaeff.) P. Kumm.: Plate 4, 6

Agaricus nudus = Lepista nuda (Bull.) Cooke: Plate 4, 7

Cantharellus retirugus = Arrhenia retiruga (Bull.) Redhead: Plate 14, 2

Marasmius urens = Collybia peronata (Bolton) P. Kumm.: Plate 14, 3

Marasmius peronatus = Collybia peronata: Plate 14, 4

Agaricus personatus = Lepista saeva (Fr.) Orton: Plate 5, 1

Agaricus infundibuliformis = Clitocybe infundibuliformis (Schaeff.) Fr.: Plate 5, 2

Agaricus fusipes = Collybia fusipes (Bull.) Quél.: Plate 5, 5

Agaricus stipitarius = Crinipellis scabella (Alb. & Schwein.): Plate 5, 6

Agaricus dryophilus = Collybia dryophila (Bull.) P. Kumm.: Plate 5, 7

Agaricus peleanthinus = Mycena pelianthina (Fr.) Quel. : Plate 6, 1

Agaricus galopus = Mycena galopus var. galopus (Pers.) Quél.: Plate 6, 2

Agaricus iris = Mycena amicta (Fr.) Quél.: Plate 6, 3

Agaricus vulgaris = Mycena vulgaris (Pers.) P. Kumm.: Plate 6, 4

Agaricus stylobates = Mycena stylobates (Pers.) P. Kumm.: Plate 6, 5

Agaricus tenerrimus = Mycena ascendens (Lasch) Maas Geest.: Plate 6, 6

Agaricus pterigenus = Mycena pterigena (Fr.) P. Kumm.: Plate 6, 7

Agaricus pyxidatus = Omphalina pyxidata (Bull.) Quél.: Plate 6, 8

Agaricus mitis = Panellus mitis (Pers.) Singer: Plate 6, 9

Hygrophorus distans Berk.: Plate 13,1

Zygomycota

Endogone pisiformis Link.: Plate 24, 7


Edited 13 February 2008


Contents